• Mihalík, Železníková a spol., advokátní kancelář Mikulov

    Mihalík, Železníková a spol.

    advokátní kancelář

Newsletter 01/2023

Inzerce práce

Ve snaze minimalizovat diskriminační a nerovné zacházení se zaměstnanci i s uchazeči o práci se aktuálně na poli zákonodárců hovoří o stanovení nové povinnosti zaměstnavatelům při sepisu inzerátů a nabídek práce. Do budoucna se předpokládá, že dojde ke stanovení povinnosti v pracovních inzerátech zveřejňovat též výši nabízené mzdy. 

Pracovnělékařské prohlídky

S účinností k 1. 1. 2023 se ruší povinnost zajišťovat pravidelné pracovnělékařské prohlídky zaměstnanců pro tzv. nerizikové profese. Týká se to tedy profesí zařazených do kategorií 1. a 2.; pro ostatní kategorie zůstává právní úprava beze změny. Stejně tak zůstává právní úprava beze změny co se týče vstupních pracovnělékařských prohlídek.

Podpora zkrácených úvazků

Stát se snaží dlouhodobě podporovat zaměstnavatele v tom, aby umožňovali práci na zkrácené pracovní úvazky. V tomto směru tedy byla přijata úprava účinná od 1. 2. 2023, která snižuje povinné úhrady zaměstnavatele na sociální pojištění – napříště se u zkrácených úvazků budou platit odvody ve výši 19,8 % namísto 24,8 %.

Zmíněná úleva se však týká pouze zákonem vymezeného okruhu zaměstnanců a dopadá pouze na úvazky v rozsahu 8 až 30 hodin týdně.

Otcovská dovolená

Zákoník práce nově vymezuje jako překážku v práci čerpání tzv. otcovské dovolené. Ta je stanovena ve výměře 2 týdnů, přičemž otec ji může vyčerpat kdykoli během 6 týdnů od narození dítěte. V době, kdy zaměstnanec čerpá otcovskou dovolenou, má nárok na stejnou ochranu, jako matka na mateřské dovolené, což dopadá především na možnost výpovědi či okamžitého zrušení pracovního poměru s takovým zaměstnancem.

Ochrana malých a středních podnikatelů

Zákonodárce ve snaze ochránit malé a střední podnikatele zanesl do zákona maximální délku splatnosti faktur na 60 dnů. V případě, kdy bude požadována delší splatnost, má chráněný podnikatel (malý či střední podnik) možnost dovolat se neplatnosti takového ujednání, které se odchyluje od zákona. 

EET

Zřejmě neuniklo Vaší pozornosti, že k 1. 1. 2023 se zcela ruší zákon o elektronické evidenci tržeb, též znám jako „EET“.


Mihalík, Železníková a spol., advokátní kancelář Mikulov

Kontakty

Mihalík, Železníková a spol.,
advokátní kancelář

Bezručova 90, 692 01 Mikulov

vedoucí kanceláře
+420 739 228 441
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

ID datové schránky:

JUDr. Vojtěch Mihalík:
9v2334b

JUDr. Kateřina Železníková, LL.M.:
gabqddw

Mihalík, Železníková a spol., advokátní kancelář:
wvc7n6d

IČ: 19214138


vytvořil pixelhouse.cz